יום שלישי, 22 בנובמבר 2011

אומן הצייד


האגדה מספרת שהוברט הקדוש היה צייד פרוע ללא טיפת כבוד לבעלי חיים, עד שיום אחד בעודו רודף אחרי צבי גדול ביער, עצר הצבי והסתובב אל הוברט שהיה המום לראות צלב גדול וזוהר תלוי בין קרניו. הוברט פירש את החיזיון כאות מאלוהים ושינה מיידית את דרכיו כלפי בעלי החיים ואף פנה אל הכנסיה למחילה. הוא החל להפיץ את הנצרות ואט אט התקדם בדרגות הכמורה עד שהוסמך לבישוף ולבסוף הפך לקדוש השומר על הציידים.
אותו צבי עם צלב בין הקרניים הפך עם הימים לסמל מוכר בעולם האלכוהול – סמלו של משקה הייגרמייסטר (אומן הצייד).


למעשה ייגרמייסטר הוא כינויו של הצייד המומחה בגרמניה, שם כדי לזכות בתואר זה יש לעבור הרבה אימונים והתמחויות ולוקח מספר שנים לקבל את התואר הזה.
בשנת 1934 רקח קורס מאסט הגרמני משקה מ-56 מרכיבים מכל העולם הנותנים לו את הארומה והטעם המיוחדים שלו, ושנה לאחר מכן כבר היה המשקה נפוץ בכל רחבי גרמניה.
כמה עשרות שנים לאחר מכן והייגרמייסטר כבר מוכר ונמכר בלמעלה מ-60 מדינות.

הוזמנתי על ידי כספי משקאות חריפים לסדנת ייגרמייסטר כדי ללמוד ולהכיר מעט טוב יותר את המשקה הזה – ואני חייב לומר שהתחברתי. אני מודה ששנים רבות נמנעתי מן המשקה הזה – וללא סיבה טובה באמת.
הייגר עם חברו הטוב: משולש הפיצה
המשקה עשוי מ-56 סוגים של עשבי מרפא, פירות ושורשים מרחבי העולם ביניהם תמציות פרחים, קינמון מסרי לנקה, קליפות תפוז מאוסטרליה, עשבי ג'ינג'ר מדרום אסיה וזעפרן מספרד ועוד רכיבים לא ידועים. רכיב אחד נוסף (ידוע), הינו צמח הערבז הידוע כמשפר ועוזר למערכת העיכול – מה שמסווג את המשקה כדיז'סטיף (משקה העוזר בעיכול ויש לשתות אותו לאחר האוכל).
מה שכן, אצלנו בארץ לא ממש מכירים את מושגי האפריטיף ודיז'סטיף – וכל אחד שותה כל משקה מתי שמתחשק.

בתהליך שנמשך כחמישה שבועות, נטחנת ונכתשת תערובת הצמחים הזו ואז מושרית במיכלי אלכוהול גדולים. האלכוהול עצמו, בדומה לבירה, מיוצר מדגנים. לאחר מיצוי הצמחים באלכוהול, מועבר הנוזל לחביות עץ אלון, שם הוא שוהה כשנה. לפני הביקבוק הסופי מוספים מספר מרכיבים כגון סוכר, כרמל ועוד אלכוהול. לבסוף יוצא משקה בעל חוזק של 35%.
במקור יוצר המשקה למטרות רפואיות – אנשים ריפאו כל מחלה באמצעות המשקה. כיום עדיין מחזיקים גרמנים רבים במשקה כפתרון לבעיות רפואיות רבות כמו בעיות שיעול או עיכול.

את הסדנה העביר לנו גילי, המדריך הראשי של כספי.
הוא התחיל בשוט של ייגרמייסטר, אך מייד לאחריו עבר אל רכבת הייגר (
Jager train) המדליקה, משהו כזה:למדתי שאת הייגר יש לשתות קפוא, בטמפ' של כ-18 מעלות – מה שמוריד מעט מן המתיקות שלו ומדגיש את שאר הטעמים המיוחדים שלו. לא רצוי לשתות מן המשקה המוגש מן המדפים העליונים בבר!

במקומות רבים (בעיקר אולמות אירועים וקייטרינג עם בר חופשי) מגישים את חיקויי הייגרמייסטר, לפעמים אפילו בבקבוק המקורי. זו בעיה מוכרת וידועה, שהחלק העצוב בה הוא שמי ששותה נפגע מכך – גם אלכוהול פחות איכותי שגורם להנג-אובר מהיר ועצבני, גם טעמים פחות טובים, גם יובש חזק בפה וגם לטראומת ייגרמייסטר שלא בצדק.


שאלה שחוזרת בהרבה מקומות היא שאלת הכשרות של המשקה.
ובכן למשקה אין הכשר מוסדר (קצת מוזר יהיה לראות מגן דוד על בקבוק שמעטר אותו צלב גדול, לא?), אך כל מרכיבי המשקה כשרים לחלוטין (ואין נכונה השמועה שבמשקה יש שומן חזיר או דם איילים) – ויש המתייחסים אליו ככשר (כמו בירה ללא הכשר מיוחד).

בין כל ההסברים על המשקה, הדגים לנו גילי מספר קוקטיילים מבוססי ייגרמייסטר, ההולכים ותופסים תאוצה:
בייבי ייגר (מיני דרינק) – משקה קטן אך מרגיש גדול
בכוס לואו-בול:
צ'ייסר של ייגר
שוופס פירות יער
שפריץ קטן מתפוז
חתיכת לימון

בייביי בייבי בייבי או
עוקץ
בכוס שוט:
חצי בארנייגר (הידוע גם בשם ייגר דבש)
חצי שני ייגרמייסטר (שיצוף על הבארנייגר)
ומעל כל זה שתי אופציות: לטפטף מעט אבסינט ולהצית או לשים מעל קצפת ייגר.
ומה זו קצפת ייגר אתם שואלים?
מכינים קצפת מייגרמייסטר עם מעט דבש (והרבה שמנת) – יוצא מעדן. יש מצב שיילך מצוין בתור מילוי לסופגניות בחג החנוכה הקרוב.

קצפת הייגר הצהבהבה מונחת כלאחר כבוד על הצ'ייסרים
ייגר טוניק (משקה נפלא)
בכוס הייבול:
מנת ייגרמייסטר יחד עם טוניק
מגלגלים קליפת תפוז ומדליקים אותה מעל הכוס – השמן מן הקליפה זולג לתוך הכוס ומוסיף טעם וארומה.

מאחר וגילי אוהב פירוטכניקה, הוא עשה לנו הדגמה גם לגלידת ייגר:
זוהי גרסה מולקולרית לקצפת בה לוקחים חנקן נוזלי (יש לכל אחד בבית, לא?) ומוסיפים לייגרמייסטר. מוסיפים גם ספרייט ומיץ תפוזים  – עד שהכל קופא לחלוטין והופך למין גלידה קפואה (וטעימה) – כל חמש כפיות מן הגלידה הזו שוות לצ'ייסר ייגר!
טעם היה מעניין מאוד אף כי היה מאוד מאוד קר. הלשון שלי קפאה ליומיים...

לפני כן עשה לנו עוד הדגמה - את קצפת הייגר (ממקודם) הוא זרק לתוך החנקן הנוזלי וכך יצאו מעין קציפות קטנות וחמודות ומאוד טעימות (ומקפיאות לשון!) שגם הן הונחו אחר כבוד על צ'ייסרי ייגר.קצפת ייגר קפואה על גבי צ'ייסרים של ייגר. ייגר מישהו?


המשקה האחרון היה האורנג' מייסטר הכולל:
ייגרמייסטר
מעט לימון סחוט
פאנטה למילוי הכוס.על בקבוק הייגרמייסטר, מתחת לצלב ישנו טקסט בגרמנית האומר:
זה לצייד אות כבוד
לשמור ולכבד כל ניצוד
צוד היטב כצו האל
ואת החי כך תהלל
בתור צייד טוב, כיבדתי את הטרף שלי להערב ולגמתי ממנו כוסית נוספת וכך יצאתי לדרכי שמח וטוב לבב.

בירבור ייגמייסטר, תל-אביב

רשות הבירבור שלכם:

ShareThis

Printfriendly

בירה